תפילין לבר מצווה. מהודרות או פשוטות?

בתי תפילין לבר מצווה

פעמים רבות אנשים מתלבטים לגבי קניית תפילין לנער בר מצווה, האם לקנות מהודרות או פשוטות, האם יש צורך להשקיע סכום מכובד על תפילין, או שלנער בר מצווה מספיק לקנות סט בסיסי.

לפני קבלת החלטה מושכלת, כדאי להכיר היטב את ההבדלים בין תפילין פשוטות למהודרות. ראשית, חשוב להדגיש שאין סטנדרט קבוע למה נחשב מהודר ומה נחשב פשוט. ברור שכתב ברמה מאוד גבוהה, יהיה מוסכם על כולם שזה כתב מהודר, וכתב מאוד מאוד בסיסי, יהיה מוסכם על כולם שזה כתב פשוט. אבל באמצע יש הרבה מרווח לתפילין שחלק יחשיבו כפשוט, ואחרים כמהודר.

באופן כללי, התפילין מורכבות משני חלקים, הבתים והפרשיות. שניהם, גם הבתים וגם הפרשיות יכולות להיות מהודרות או בעלי רמת כשרות בסיסית – פשוטות. בתים מהודרים הם בתים עשויים מעור בהמה גסה – עוד של פרה. העור הינו עבה ועמיד במיוחד. תפילין אלו עשויות לפי סטנדרטים גבוהים של ייצור – הידורים, ובעיקר הן מיוצרות מעור אחד ללא הדבקות. חשוב לציין שגם בתים מבהמה גסה, יש רמות הידור ורמות שונות של ייצור.

סוג שני של בתים אלה בתים פשוטים – מעור בהמה דקה – עור של כבש. עור הבתים הוא דק באופן ניכר יחסית למהודרות, הבתים פחות עמידים, ועשויים לפי סטנדרט ייצור – הידור, נמוך יותר. בתים אלו אינם מעור אחד אלא הדבקה של חלקים שונים. טכניקות הייצור של הבתים משתנה מיצרן ליצרן, ובתים פשוטות ברמה נמוכה, לפעמים ניתן לראות ממש חורים בבית כשפותים את הבית ומחזיקים אותו מול האור.

לרוב תהיה התאמה בין רמת הבתים לרמת הפרשיות שבתוכם. בתים ברמה גבוהה, יקבלו פרשיות ברמה גבוהה, ובתים פשוטות יקבלו פרשיות בסיסיות.

כדאי להקפיד לקנות תפילין מהודרות במקום עם המלצות, כדאי להתעניין ולברר על טיב הבתים והפרשיות. להשתדל לראות את הפרשיות לפני ההכנסה לבתים. ניתן לבקש מהסופר לשלוח תמונות של הפרשיות. כל זה ערובה לאיכות ולהידור.

ניתן לראות בגלריה תמונות מכל שלבי ייצור התפילין

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

בכל שאלה, צרו קשר

השאירו פנייתכם ואענה בהקדם

הקודם
הבא