מידות של ספרי תורה

IMG_9140 (Copy)

ניתן לרכוש ספרי תורה במגוון מידות, החל ממידות סטנדרטיות, ועד ספרי תורה קטנים במיוחד. גובה הספר נקבע ע”י מספר השורות בכל עמודה, ובעיקר, ע”י גובה השורה עצמה.

בספרים הספרדיים והאשכנזיים, להבדיל מהספרים התימניים, המסורת היא לכתוב 42 שורות בכל עמודה, בעוד התימנים כותבים 51 שורות בעמודה. הגודל הנפוץ והמועדף על הספרדים הוא 56 ס”מ גובה יריעה – 10 מ”מ גובה כל שורה, ובנוסף, שוליים למעלה ולמטה. בקרב האשכנזים, הגודל הנפוץ הוא 48 או 50 ס”מ גובה היריעה – כ8 מ”מ גובה שורה.

הגדלים הנפוצים הם נוחים לקריאה גם ממרחק, כאשר העולה והבעל קורא עומדים זקופים מול הספר. ישנן מידות קטנות יותר, שאמנם הייתרון שלהם הוא שהספר קל לנשיאה, אבל מתחת לגודל מסויים, הכתב מתחיל להיות קטן ולא נוח לקריאה. לפני קנייה של ספר קטן, מומלץ להסתכל בספר המציאות, לא מתוך תמונה, ולהתרשם שגודל הכתב אכן קריא ונוח. ככלל, ספר בגובה 45 ס”מ, למרות שהוא לא גודל סטנדרטי, הוא עדיין מאוד קריא ונוח, ואצל האשכנזים למרות שגודל זה אינו נפוץ, הוא עדיין בשימוש מפעם לפעם.

לפני קנייה של ספר במידה 42 ומטה, מומלץ בחום לראות כתב בגודל כזה במציאות, ולראות שהוא עדיין קריא ונוח לקהל. ספר 42 ס”מ לרוב יהיה נוח, ספר 36 ס”מ מתחיל להיות קטן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

בכל שאלה, צרו קשר

השאירו פנייתכם ואענה בהקדם

הקודם
הבא