דגשים חשובים להנחת תפילין

ישנם גורמים רבים המעכבים את הנחת התפילין. חלקם פגמים בכשרות התפילין, וחלקם בעיות בהנחה עצמה.

בעניין כשרות התפילין עצמם, גם תפילין מהודרות, עלולות להיפגם באופן שמעכב את ההנחה, ויש להיות ערניים אליהם.

ראשית, יש לשים לב שאין דבר חוצץ בתחתית התפילין. שאריות קטנות של צבע שצמוד ממש אל הבית ואינו רופף, יש שמקילים שאינו חוצץ, אבל כדאי לדאוג שלא יהיו אפילו שאריות צבע כאלו. בנוסף, לעיתים התפילין מגיעים עם מדבקות בתחתית שמכילים פרטים על הידורם וכשרותם, ויש להסירם לפני השימוש הראשון.

בעיה נוספת שעלולה להתעורר היא פגיעה בבית או ברצועות.

פגימה בפינה של הבית בגודל של מילימטר בערך מעכבת את ההנחה אפילו בדיעבד, וחובה לתקנה. בתפילין של יד מומלץ להשתמש במכסה הפלסטיק שמגיע עם התפילין, במטרה למנוע שחיקה של פינות התפילין ע"י השרוול בשעת ההנחה.

יש לשים לב לשלמות הצבע בתפילין. הצבע ברצועות מעכב אפילו בדיעבד, וחשוב לשים לב לשלמות הצבע, במיוחד במקומות מועדים לשחיקה, כגון במקום הידוק הרצועה ביד. קיים צבע שמיועד לחידוש הצבע ברצועות (טעות נפוצה היא לנסות לתקן בעזרת אותו צבע את צבע הבתים. הצבע הוא בגוון מבריק, בעוד הבתים הם "מט" וצביעה כזאת יוצרת עירבוב של גוונים שאינו יפה לעין), וכדאי להחזיק אחד זמין, במיוחד כאשר הרצועות בלויות, ואז צריך לחדש את הצבע בתדירות גבוהה יחסית, או להחליפן.

בשנים האחרונות נפוצות בשוק רצועות שצבועות בשחור משני הצדדים. בנוסף, העור כולו ספוג בצבע שחור. מכיוון שכך, הצבע השחור לא יכול להתקלף מהם, והם מומלצות כפיתרון להתקלפות הצבע.

בעניין צבע הבתים, הצבע בבתים אינו מעכב בדיעבד (בניגוד לצבע ברצועות), אבל כתחילה צריך לתקן.

בעניין כשרות ההנחה, ראשית, יש לשים לב שהתפילין מונחות במקומם. תפילין של ראש צריכות להיות ממוקמות במקום צמיחת השערות, ולא למטה משם על המצח. אפילו אם חלק מהתפילין מונחות על המצח, ההנחה פסולה (צורה זו מאוד נפוצה, ויש להיזהר ממנה). בקצה העליון של התפילין, הם יכולות להגיע עד מקום המרפס אצל תינוקות, בנקודה זו יש פחות צורך להיות זהיר, כיוון שנדיר שהתפילין מגיעות כל כך אחורה, ועוד, שיש סוברים שהמקום האחורי בראש הוא עד שיא הגובה בראש, שהוא רחוק באופן משמעותי ממקום המרפס.

יש לשים לב למיקום קשר התפילין של ראש. קשר התפילין צריך להיות על הראש עצמו, במקום צמיחת השערות, ולא למטה משם על העורף. אפילו חלק מהקשר שמונח על העורף מעכב את ההנחה. בנוסף, חשוב לשים לב שאין דבר שחוצץ בין התפילין לראש, כגון הכיפה וכדו'.

תפילין של יד צריכות להיות ממוקמות של השריר של היד, ולא למטה משם לכיוון המרפק או למעלה לכיוון הכתף. האת הקצה התחתון ניתן למדוד בקלות, כאשר מקפלים את היד, צריך להיות רווח 2 אצבעות בין התפילין למקום הקיפול של היד. הקצה העליון של התפילין, צריך להיות לכתחילה חצי עצם הזרוע, ואם אי אפשר, אפשר להקל בדיעבד להניח על כל השריר, גם אם זה למעלה מחצי העצם. מכיוון שכך, רצוי לא לקנות תפילין גדולות ביותר. במיוחד לא בגיל בר מצווה, שהיד של הילד עדיין קטנה. חשוב לציין שגודל הקלף בבתים הוא אחיד בין המידות 30 - 38 ולעיתים רק תפילין בגודל 40 יקבלו קלף גדול יותר, כך שאין הידור בקלף לקחת בתים גדולים במקצת.

בנוסף, יש לשים לב בתפילין של יד שהקשר של התפילין צמוד לבית. אם הקשר אינו צמוד לבית אלא רחוק ממנו, ההנחה פסולה (לפי הקבלה אסור שהקשר יהיה נפרד מהבית אפילו שלא בשעת ההחנה). בעיה זו נפוצה ביוחד בתפילין מבהמה דקה, ולנוהגים קשר כמנהג אשכנז.

אתם כאן: דף הבית מאמרים דגשים חשובים להנחת תפילין