למה חשוב ממי קונים סת"ם?

ישנה חשיבות גדולה למקום בו קנים סת"ם.

מאחר ואין פיקוח על התחום (גופי כשרות כמו בתחום המזון),  רמת הסת"ם תלויה בסופר או במוכר. בנוסף, גם המושג "מהודר" הוא מעורפל. פעמים רבות דברים שנמכרים כ"מהודרים", יהיו הרבה שיקראו להם כשרים בדיעבד, אם לא למטה מזה. 

מעבר לכך, לעיתים המוכר לא יודע מה הוא מוכר. לעיתים הוא בכלל אינו סופר ואינו מכיר בכלל את התחום, ולעיתים למרות שהמוכר עצמו הוא סופר, הוא מוכר את סת"ם בלי לדעת בדיוק מה הוא מוכר (במיוחד נפוץ בתפילין שחנויות מקבלות סגור ומוכרים הלאה בלי לדעת מה הם מוכרים.

חשוב לדעת, בניגוד למקובל לחשוב, סת"ם אינם נפסלים. לפחות לא בטווח של כמה עשרות שנים, אם לא יותר מזה. סת"ם שנמצאו פסולים, ברוב מוחלט של המקרים היו פסולים משעת הכתיבה. סת"ם לא נפסלים מלחות. סת"ם נפסלים רק מרטיבות ממש או מים שנשפכו עליהם. אחרת הם יכולים להחזיק לפחות שלושים שנה, ולעיתים הרבה מעבר לכך במצב תקין לחלוטין. מעבר לכך, ישנן הרבה פסולים שאי אפשר לראות אותם כלל, כגון קידוש שמות ה' קודם הכתיבה, שאם הסופר לא קידש הסת"ם פסול. כתיבה "לשם קדושת..." שפוסלת. כתיבה כסדרן בתומ"ז. חק תוכות ועוד.

ישנם בעיות בבתי התפילין שרבים מהסופרים לא מודעים אליהם. הבתים הפשוטים הנמכרים בשוק לרוב פסולים. פעמים רבות יש בבתים חורים שניתן לראות אותם רק מתוך הבית כאשר הוא פתוח, ולעיתים רק במבט מול האור. בנוסף, ברוב הבתים הפשוטים, אות הש' בבית של ראש מודבקת ואינה מגוף הבית - דבר שפסול לפי המ"ב (אחד הפוסקים המרכזיים בתחום הסת"ם), ופסיקתו זו מקובלת להלכה.

רצוי להיות ביקורתיים ככל האפשר, ולא להיות לקוח "קל". כמה טיפים לרכישת סת"ם ניתן למצוא במאמר.

המומלץ ביותר הוא לבדוק את הסת"ם בזמן הקנייה אצל מגיה מומחה, ולא לסמוך על הבדיקה של המוכר, אם בכלל נעשתה.

אתם כאן: דף הבית מאמרים למה חשוב ממי קונים סת"ם?