גדלים של מזוזות

קיימים מגוון רחב של גדלים של מזוזות. כיום, כמו בכל תחום אחר בסת"ם, הגדלים הינם סטנדרטיים, ובהתאם, גם הגדלים של בתי המזוזות הינם סטנדרטיים, ומיועדים לגדלים השונים של המזוזה.

הגדלים הנפוצים הינם 10 ס"מ, 12 ס"מ ו15 ס"מ. בנוסף קיימות בשכיחות נמוכה מזוזות 7 ס"מ, וכן מזוזות גדולות מ15 ס"מ (18, 20, 25, 30 ס"מ ועוד), אם כי הגדולות במיוחד כמעט ואינן בשימוש ביתי, אלא בבתי כנסת וכדו'.

חשוב לציין שלמרות שההבדל לא בין 10 ל12 ס"מ לא נשמע מאוד משמעותי, בפועל ההבדל בין הכתבים הוא גדול. וכן ההבדל בין 12 ס"מ ל15 ס"מ.

אז מה לבחור?

מזוזות 10 נמכרות הרבה פעמים בחנויות תשמישי קדושה בזול כמזוזות "רגילות", בעוד ה12 ס"מ יוגדרו "כמהודרות". סופרים פרטיים לרוב יימנעו מכתיבת מזוזות 10. מכיוון שהכתיבה קשה יותר, והמזוזה פחות מהודרת.

מזוזות 15 נדירות בבתים. לפעמים קונים אחת לכניסה לבית. לדלתות של חדרים היא קצת גדולה.

מזוזות גדולות מ15 ס"מ משמשות לרוב בבתי כנסת.

בנוסף, ישנן מזוזות 7 ס"מ. לרוב רמת המזוזות מאוד נמוכה, ויש חשש ממשי לגבי כשרותן. כתיבת מזוזה בגודל כזה זו עבודה מאוד קשה, ואחוז המזוזות שנפסלות במהלך העבודה גבוה ביחס למזוזות גדולות יותר. מכיוון שכך, מזוזה בגודל כזה שנמכרת כמזוזה זולה או פשוטה, קרוב לודאי שהיא פסולה. מזוזה 7 ס"מ כשרה ויפה עולה קרוב למחיר של מזוזה 15, אם לא יותר.

אתם כאן: דף הבית מאמרים גדלים של מזוזות