הידורים בבתי התפילין

קיימים שני סוגים של בתי תפילין - בתים מעור בהמה גסה (פרה או עגל), ובתים מעור בהמה דקה (כבש).

בתים מעור בהמה דקה הם בתים פשוטים, עשויים לפי סטנדרטים נמוכים, ומתבססים על היתרים הלכתיים, שפעמים רבות הם נתונים במחלוקת או שכשרותם היא רק בדיעבד. בנוסף, עור הבתים מבהמה דקה הוא דק ומאוד רגיש ללחות, ועלול להתקלקל בקלות.

בתים מעור בהמה דקה אינם עשויים מעור אחד, אלא מכמה חלקים מודבקים. אופן הייצור משנה מיצרן ליצרן, ופעמים רבות הם בעייתיים מאוד מבחינת כשרות. לעיתים ניתן לראות חורים בבית של ראש, כאשר מביטים בבית הפתוח מול האור.

בנוסף, לעיתים אות ש' שעל הבית של ראש מודבק לבית ואינו חלק מהבית עצמו, דבר שהמשנה ברורה מציין בפירוש כפסול.

ככלל חשוב לציין שלרובם המוחלט של היצרנים של הבתים מעור בהמה דקה אין כשרות (דבר שקיים אצל רוב היצרנים של הבתים מעור בהמה גסה).

בבתי התפילין מבהמה גסה, מגוון רחב של הידורים. ראשית, הבתים עשויים מעור אחד ממנו מובלטים החללים שבהמשך תהליך הייצור יהיו לגוף הבית. בנוסף העור עבה ביותר והבית עמיד לאורך שנים ארוכות.

לרוב סופר בוחר לעצמו רמת הידור "סטנדרטית" איתה הוא עובד, וזאת כדי לא להכביד על הקונה עם מושגים רבים שאינם מוכרים. אם לקוח מתעניין יותר, לרוב הוא גם יקבל יותר פירוט, ויוכל להחליט בעצמו לגבי רמת ההידור הרצויה.

להלן ההידורים העיקריים:

תפילין פרודות עד התפר או תפילין רוב פרודות: הידור זה נעוסק בבית של ראש בלבד. בבתים פרודות עד התפר, המחיצות שבין חלקי הבית נפרדים לחלוטין לכל אורכן, וללא תוספת דבק לחיזוק צורת הבית, בעוד שתפילין "רוב פרודות" אינן פרודות לכל אורכן או שהוסיפו להם דבק - לרוב בקצה התחתון, כדי לחזק את צורת הריבוע של הבית.

ריבוע רגל: "ריבוע רגל" הם תפילין שצורת הריבוע של הבית נעשה בעבודת יד, ולא בעבודת מכונה (חשיבות ההקפדה על הידור זה דומה למקומות מקבילים בהם מקפידים על עבודת יד לעומת עבודת מכונה כגון ציצית, מצות ועוד). הסיבה שהתפילין נקראות "ריבוע רגל" היא  שכדי ליצור את הריבוע, יש להפעיל לחץ של כ5 טון. לחץ כזה אינו יכול להיותר מופעל ביד, וההידוק של המכבש נעשה בצורה של "חתירה", כלומר הידוק בידיים מול רגליים.

מקשה א - מקשה ב: בבסיס התפילין (תיתורא) מוסיפים ריבוע של עור מול מקום מעבר הרצועה בבית. צורת עשייה זו נקראת מקשה ב. בתפילין מקשה א אין תוספת של עור, אלא עור הבית עצמו עבה מספיק כדי למלא גם את המקום שמול הרצועה. לרוב זה מופיע כהידור גדול, ובתוספת משמעותית במחיר. חשוב לציין שיש פוסקים וביניהם הר' אלישיב זצ"ל, שסוברים שאין שום הידור במקשה א, ושהצגה של תפילין כאלו כבעלי תוספת הידור זו הונאה.

אתם כאן: דף הבית מאמרים הידורים בבתי התפילין