איך לשמור על התפילין?

בתפילין ישנן שני חלקים ויש להקפיד לשמור על שניהם.

חלק ראשון הוא הבית, וחלק שני הוא הקלף.

שמירת הבתים: מאחר והבית עשוי מעור שעבר תהליך עיבוד וייבוש, ולאחריו עשיית צורת הריבוע (לצורך יצירת הריבוע הבתים נלחצים בעזרת מכבש שיוצר לחץ במשקל 5 טון), חשוב מאוד להקפיד לשמור על הבתים מרטיבות. זיעה מקלקלת עלולה לקלקל את צורת הבית, ובעיקר את החלק התחתון שצמוד לגוף או לראש, ולגרום לו לקבל צורה קעורה. במקרה כזה גם ייווצר סדק במקום פתיחת הבית. מכיוון שכך חשוב לשמור על התפילין מזיעה, במיוחד אם זה באופן קבוע או תדיר.

בנוסף חשוב לשמור על הבתים ממכות, במיוחד בפינות. פינה שחסרה בשיעור "חגירת ציפורן" (מקובל לומר שהשיעור הוא מילימטר) פוסלת את הבית ומחייבת תיקון.

לעיתים לאורך השנים הצבע מתקלף או נסדק. צבע הבתים אינו מעכב בדיעבד (בניגוד לצבע הרצועות שמעכב בדיעבד וחשוב להקפיד על צביעת הרצועות אם הצבע התקלף), אבל ראוי לתקן.

שמירת הפרשיות: הפרשיות רגישות לרטיבות ולחום. מאחר והתפילין אינן חדירות למים, יש להקפיד לשמור מחום בלבד. חשוב מאוד שלא להשאיר את התפילין ברכב בקיץ. החום של הרכב, בנוסף לעובדה שהפרשיות מוכנסות לרוב בלחץ, עלולות לגרום לאותיות להידבק לצד האחורי של הקלף ולהישבר כאשר פותחים את הפרשיות לבדיקה.

בכל מקרה של נזק לתפילין, כדאי להתייעץ עם סופר בקיא בשיפוץ בתים.

אתם כאן: דף הבית מאמרים איך לשמור על התפילין?