הערכה בסיסית של כתב סת"ם

במאמר זה אתן מספר עצות לעזור ללקוח להעריך בצורה בסיסית את רמת הכתב המוצג בפניו, וזאת ככלי עזר לרכישת סת"ם ברמה טובה.

ככלל, מומלץ לבדוק סת"ם בעת הקנייה, שאז במקרה של פסול אפשר לחזור למוכר, ולא שנים אחר כך, כשאין למי לחזור. חשוב לציין שלמעט במקרה של סת"ם שנפגעו מרטיבות או גורמים דומים, אורך החיים של סת"ם הוא עשרות רבות של שנים (לפחות 30 שנה ולעיתים הרבה יותר), וסת"ם שנפסלו במהלך השנים הוא דבר נדיר. רובם המוחלט של הסת"ם הפסולים הו פסולים מעת כתיבתם!!!

דבר ראשון בעת כתיבת סת"ם הוא הבעת התעניינות. לקוח שלא מתעניין וסומך על המוכר (גם אם מתוך הנחה שהוא לא מבין בתחום, אז אין לו למה לבדוק), טועה טעות חמורה.

מספיק שהלקוח יסתכל בצורה יסודית על הכתב, כדי שהמוכר יתן לו את הסת"ם היותר טובים. מדי פעם קורה שיש מחיקה שהשאירה סימן, או אות שיצאה קצת שונה מהאחרות. אין בכך בעיה הלכתית, אבל סופר לא ייתן מזוזה כזו למישהו שמסתכל בצורה יסודית ועלול להקפיד על כך.

בבחינה של הכתב ע"י מי שאינו בקיא בצורת האותיות, יש לבדוק את האסטטיקה והאחידות של הכתב בצורה יסודית. יש לבדוק שהאותיות ישרות, ואין אותיות בולטות למעלה או למטה (ע ו-פ אמורות לבלוט למטה. הרבה סופרים עושים את האות צ בולטת למטה, הדבר מעיד על חוסר מיומנות).יש לבדוק שאין אתיות שבולטות מקצה השורה, ושכל השורות מסתיימות באותו מקום.

כדאי לבדוק שאין אותיות חריגות (גדולות, "שמנות" ),שהתגים תקינים - לא חסרים, שבורים או מנותקים. שיש תגים גם באותיות בד"ק חי"ה וכל שכן באותיות שעטנ"ז ג"ץ (במזוזות פשוטות נפוץ שאין תגים באותיות בד"ק חי"ה). שיש לתגים צורת ז קטנה ולא סתם קוים ישרים.

כדאי לבדוק עד כמה האותיות דומות אחת לשנייה. אותיות זהות מעידות על סופר ותיק (אם כי יש סופרים שהכתב שלהם אחיד, אבל אינם מקפידים מספיק על צורת האותיות).

בשלב שני כדאי ליידע את המוכר שהלקוח מתכנן לבדוק את הסת"ם אצל סופר נוסף, ולבחון את התגובה של המוכר. מי שמוכר סת"ם מהודרים לא יתרגש, ואפילו ישמח שהלקוח יקבל מילים טובות על הסת"ם שקנה. בניגוד לכך, כל תגובה שמנסה לשכנע את הקונה שאין צורך לבדוק שוב, אמורה להדליק אצל הקונה נורה אדומה.

אתם כאן: דף הבית מאמרים הערכה בסיסית של כתב סת"ם